ZIOŁA... nalewki, syropy, maceraty...
ZIOŁA… nalewki, syropy, maceraty….
Ogólne zastosowanie…
Jak nie łączyć ziół?
Są zioła, które wywołują nieprzyjemne skutki uboczne. Jednoczesne ich stosowanie powoduje zwiększenie negatywnych efektów. Takich ziół nie zażywamy w jednakowym czasie. Nie łączymy ze sobą ziół o przeciwstawnych właściwościach, ponieważ ich działania będą znosić się nawzajem i nie uzyskamy przez to żadnego efektu. Należy, łączyć zioła o podobnym działaniu, mając jednak na względzie ich potencjalne właściwości niepożądane. Te nie powinny się powielać.
Łączenie ziół z lekami.
Najniebezpieczniejsze interakcje spotykane, na co dzień w ziołolecznictwie to zażywanie ziół z lekami syntetycznymi. Pojawiają się dosyć często, ponieważ uważa się, że zioła to bezpieczne środki lecznicze. Pacjenci nie są świadomi, że niektóre surowce zielarskie ograniczają wchłanianie leków z przewodu pokarmowego, inne zwielokrotniają ich działanie. Samowolne i długie zażywanie leków syntetycznych czy roślinnych może powodować nieodwracalne uszkodzenia w organizmie.
Jak stworzyć mieszankę ziołową?
Celem tworzenia mieszanki ziołowej i preparatów roślinnych jest uzyskanie wzmocnionego, ulepszonego efektu terapeutycznego. Stosuje się je w przypadku nieżytu, albo choroby. Łącząc surowce zielarskie lub wyciągi z różnych roślin (o podobnych właściwościach) w jednym preparacie uzyskujemy zwielokrotnioną jego moc. Dodatkami w mieszankach są aromatyzujące owoce, kwiaty, które wzbogacają smak i aromat naparu, ale również dodają witamin i innych cennych składników.
Nasza mieszanka powinna mieć też określone proporcje. Niektórzy eksperci zalecają łączenie poszczególnych ziół w równych proporcjach, np. po 100 gramów z każdego wybranego ziela. Inni proponują, aby na początek wybrać bazę, którą będą stanowiły 2-3 zioła o najbardziej pożądanym przez nas działaniu. Następnie dobieramy zioła uzupełniające i wzmacniające właściwości ziół bazowych. Na końcu komponujemy surowce, które mają nadać mieszance odpowiednie walory smakowe i aromatyczne, a jednocześnie stanowią bezpieczne połączenie z pozostałymi składnikami.
Przyrządzanie ziół.
Mieszanki ziołowe można kupić gotowe lub samemu przygotować z ziół kupionych lub własnoręcznie zebranych. Zbieramy tylko zioła dobrze znane. Nie mieszamy ziół starych ze świeżymi, nie używamy ziół spleśniałych, gdyż mogą być opanowane przez grzyby, widoczne tylko pod mikroskopem, wydzielające substancję obniżającą ilość czerwonych ciałek krwi. Mieszanka nie powinna zawierać zbyt wielu składników, ich działanie może się wykluczać.
Zazwyczaj stosujemy zioła w najprostszej postaci tj.
do użytku wewnętrznego:
napary,
nalewki,
soki z roślin,
do użytku zewnętrznego:
kompresy,
kąpiele
i płukanki.
Napar – kwiaty lub ziele zalewa się wrzątkiem i odstawia pod przykryciem na kilka lub kilkanaście minut. Odpowiednie dla ziół zawierających olejki eteryczne.
Odwar – korę, korzenie lub kłącze zalewa się letnią wodą i wolno gotuje około 30 minut. Odpowiednie dla ziół zawierających garbniki.
Nalewka – alkoholowy wyciąg z wysuszonych ziół. Zioła należy zalać rozcieńczonym do 70% spirytusem. Po kilku dniach taki wyciąg nadaje się do spożycia. Zwykle używa się kilkanaście kropel na kieliszek wody 2-3 razy dziennie. Jeśli stosujemy zewnętrznie, np. do okładów czy płukania śluzówek, należy je rozcieńczać odpowiednią ilością wody.
Sok – można wyciskać przy pomocy sokowirówki może być spożywany sam lub z miodem, dodawany do napojów.
Macerat – Wyciąg na zimno. Zioła zalewa się wodą o temperaturze pokojowej i odstawia na 6-8 godzin. Odpowiednie dla ziół zawierających śluzy.
Sałatki – wiosenne sałatki przygotowuje się z młodych liści, zazwyczaj się nie soli, tylko skrapia sokiem cytrynowym. Można przyrządzać sałatki z liści mniszka, liści pokrzywy, stokrotki, nasturcji, nagietka, cząbru. Dodawać do smaku cebulę, pietruszkę, arcydzięgiel.
Syrop – to wyciąg z suszonych lub świeżych ziół gotowanych w roztworze cukru aż do zgęstnienia.
Olejek – otrzymuje się metodami laboratoryjnymi przez destylację parą wodną. Olejki wchodzą w skład wielu leków ziołowych i produktów spożywczych.
PS
Materiał częściowo zaczerpnięty z dostępnych źródeł.
Wszelkie Prawa zastrzeżone.
Avatari Witch - Wróżka
Dodaj komentarz